0
Kontakt
Social
Przewiń stronę

Zatrzymać
czas...

jak inaczej nazwać uwiecznianie wydarzeń, emocji, stanu zastanego, na nieruchomej klatce zwanej powszechnie zdjęciem?

Przewiń stronę

Fotografia - człowiek bez twarzy

tak czasem mnie nazywają, gdyż zawsze stoję po drugiej stronie obiektywu i własne zdjęcia mogę policzyć na palcach obu rąk. Wynika to po części ze specyfiki mojej pracy, czyli patrzenia na świat przez pryzmat obiektywu i ciągłego poszukiwania ciekawych kadrów - a te najczęściej trafiają się tam gdzie nikt by się ich nie spodziewał.

Jak fotografuję

Głównym środowiskiem mojej pracy jest otoczenie zastane. Oznacza to tyle, że pracuję na tym co jest i nie poszedłem zbyt głęboko w fotografię studyjną (choć czasem wykorzystuję jej dobrodziejstwa). Reportaż, dokument, architektura i produkt to moje pola zainteresowania, choć zdarza się też ustrzelenie jakiegoś portretu. Jedyna dziedzina fotografii od której staram się trzymać z daleka to fotografia okolicznościowa (śluby, chrzciny, pogrzeby etc.), z wyłączeniem imprez firmowych czy wydarzeń związanych z kulturą.

Sprzęt na jakim pracuję reprezentuje górną półkę, a jego wybór podyktowany jest nie tylko specyfikacją techniczną, ale też niezawodnością - nie ma ze mną lekko. Każde ze zdjęć oddanych Klientowi przechodzi proces obróbki, który poza standardowym wachlowaniem suwaczkami i kilkoma maskami na krzyż, skrywa w sobie odrobinę bardziej zaawansowanej magii, wychodzącej poza obszar LightRooma. Uważam że obróbka zdjęć jest równie ważna co samo odpowiednie kadrowanie klatki.
Pliki jakie ode mnie Państwo otrzymacie eksportowane są zazwyczaj w dwóch rozdzielczościach, internetowej (ze znakiem wodnym firmy lub bez) oraz pełnej, obrobionej tak by pozostał margines na dociągnięcie przez DTPowca zdjęcia pod pozostałe pliki jakimi dysponuje - ten prosty zabieg umożliwia tworzenie spójnych materiałów drukowanych, w których skład wchodzą pliki z różnych źródeł... doświadczenie z czasów przygotowywania plików do druku.

Zapraszam do zapoznania się z poniższą listą, mam nadzieję że coś trafi w Państwa potrzeby.

Z zakresu fotografii oferuję
FOTOGRAFIA REPORTAŻOWA

Ten typ fotografii staram się po części przemycić do każdego innego. Sądzę że potrafi ona przekazać w obrazie najwięcej emocji, opowiedzieć część jakiejś historii, być nie tylko przyjemna dla oka ale też zawierać bardziej lub mniej przydatne informacje - często skryte w jakimś na pierwszy rzut oka niewidocznym detalu, możliwe że skierowanym dla bardzo wąskiej grupy odbiorców. Skąd takie podejście? Może wynikać ono z faktu, że często kręcę video-reportaże... skrzywienie zawodowe?

W zakresie reportażu oferuję fotorelacje z wszelkiej maści wydarzeń, procesów, imprez, chwil wartych uwiecznienia. Zdjęcia mogą zawierać np. nienachalne lokowanie produktu, delikatnie skupiać się na promocji konkretnej marki itp. Obmyślamy plan, zlecający podejmuje decyzję, ja wykonuję - proste i skuteczne. Często ten typ fotografii łączę ze wspomnianym wcześniej filmem.
Ps. Pandemiczny ninja widoczny w moim logo objawia się właśnie tutaj - zdarza mi się odbierać telefony w trakcie zlecenia z pytaniem o to gdzie do cholery jestem... przez lata nauczyłem się, że im dłużej taki stan udaje się utrzymać, tym dłużej wszystko wygląda tak jak powinno - naturalnie i nieskrępowanie.

FOTOGRAFIA ARCHITEKTURY I KRAJOBRAZU

Po części traktuję ją jako odmianę fotografii dokumentalnej - czyli pokazanie świata jakim jest, tyle że odrobinę bardziej kolorowo dzięki dopasowaniu kadru i warunków meteo, a dalej obróbce.
Bez względu na to czy wykonana z wykorzystaniem drona, czy bardziej tradycyjnie z przyziemnego poziomu, decydującą rolę pełni tu planowanie i odpowiednie warunki oświetleniowe. Stąd też prosze nie zdziwić się, że pytam o dostępność obiektu w niedzielę lub święto - pogoda na nikogo czekać nie będzie.

Do kogo kieruję ten typ fotografii? Poza inwestorami i deweloperami są to oczywiście instytucje państwowe, firmy z branży turystycznej i hotelarskiej, gastronomicznej oraz klienci indywidualni.

FOTOGRAFIA PRZEMYSŁOWA

W związku z tym iż od lat jestem dość mocno związany z branżą morską, króluje tutaj produkcja i przemysł ciężki. Co może być dla Państwa istotne, przez lata zbierania doświadczeń, nie tylko nauczyłem się poruszać po dość niebezpiecznym środowisku zakładów produkcyjnych (rzadko potrzebuję anioła stróża), ale przyswoiłem też większość zasad BHP obowiązujących pracowników. Robiąc zdjęcia w tej tematyce zwracam uwagę na wszelkiego rodzaju nieprawidłowości i wybieram takie kadry, by nie było ich widać. Ponad to zawsze uczulam Klienta by trzy razy sprawdził wybrane zdjęcia pod tym kątem - fotografie często trafiają do internetu, na portale branżowe itp., a tam nie ma litości.

Ta oferta skierowana jest do wszystkich zakładów zajmujących się produkcją i przemysłem, bez względu na skalę i profil działalności. Istnieje możliwość pełnego pokrycia procesu produkcji od pierwszego spawu po oddanie do użytku, nie tylko w zakresie fotografii, ale też filmu.

FOTOGRAFIA SPORTOWA

Fotografię sportową traktuję jako subkategorię dla reportażu. Klient decyduje o charakterze zdjęć jakie mają być dostarczone, lub zostawia mi wolną rękę co do kompozycji i przekazu. Podobnie jak w pozostałych przypadkach, brief i plan imprezy jest tu kluczowy gdyż wg nich będziemy polować na oczekiwane kadry, przy okazji dokumentując wszystko co się dzieje. Jest to jeden z tych typów fotografii gdzie z góry zakładam pracę na maksymalnych obrotach przez dobę lub dłużej, bez względu na warunki pogodowe i to gdzie zawody się odbywają.
Jako że istotny jest tutaj czas, Klienci mogą liczyć na "dostawę" jeszcze ciepłych zdjęć już kolejnego dnia, lub jeśli zaistnieje taka potrzeba obróbka może odbyć się na miejscu zawodów, co daje możliwość korzystania z materiałów niemal na żywo.

SZEROKO POJĘTA FOTOGRAFIA REKLAMOWA

Szeroko pojęta ze względu na to, iż pracuję głównie dla firm, zatem każde jedno zdjęcie ma w sobie jakiś walor reklamowy.
Jest to zbiór wszystkiego powyżej oraz co tylko może być Państwu przydatne (motoryzacja, sport, architektura, produkt, etc.). Zaznaczam iż w związku z doświadczeniem jakie posiadam, poza samą fotografią mogę też zasugerować nieco bardziej kompleksowe rozwiązania. Zachęcam do zapoznania się z moim portfolio, które przybliży to jakie materiały tworzę. Zapraszam też do wysyłania zapytań lub po prostu kontaktu telefonicznego, gdzie szybko będziemy w stanie określić czy jestem gotów podjąć się danego zadania. Jak zawsze podkreślam, że nie chwytam się tego w czym nie czuję się pewnie, ale jest szansa na to, iż będę mógł polecić osobę/firmę która idealnie wpisze się w Państwa oczekiwania.

  • 01. Doświadczenie : komercyjne od 2005 roku
  • 02. Ulubiony sprzęt : Panasonic/Lumix || Sigma || Samyang
  • 03. Używane oprogramowanie : Adobe LightRoom || Adobe PhotoShop
  • 04. Podstawowe parametry zdjęć : 21MPix || 350dpi || RGB/CMYK
01.