0
Kontakt
Social
Przewiń stronę

Droniarzem
być...

czyli jak to jest tworzyć udługę, o którą zabijało się wielu... jako jeden z pierwszych certyfikowanych UAVO na polskim rynku.

Przewiń stronę

Drony - inne spojrzenie na świat

Od 2013 roku przeżywają prawdziwy boom i skutecznie wypełniły lukę pomiędzy śmigłowcami/samolotami, a bieganiem z tyczką za obiektem. Cywilne bBezzałogowce otworzyły nie tylko nowe możliwości konstrukcyjne w różnych gałęziach przemysłu, ale sprawiły też że cały wachlarz usług stał się dostępny dla znacznie szerszego grona odbiorców. O tym ostatnim postaram się tutaj napisać.

Bezzałogowce w mojej pracy

Pierwsze kmercyjne wykorzystanie dronów w mojeje działalności datuję gdzieś na rok 2012-2013, tym samym jestem jedną z pierwszych osób w Polsce jakie świadczyły tego typu usługi tak szeroko. Było to poprzedzone dwoma latami obserwacji zagranicznych grup dyskusyjnych i masą prób (oraz błędów) - piękne czasy bezprawia i czystej fantazji, wszystko budować trzeba było samemu, a ustawodawcy nawet nie przeczuwali co nadchodzi.

Ówczesne setki wylatanych godzin (obecnie trzeba do tego wyniku dołożyć jedno lub dwa zera), sprawiły że wraz z grupą zapaleńców, mogliśmy przekazywać naszą wiedzę tym co również chcieli tematu spróbować.Pokierowało mnie to też ku zaangażowaniu w tworzenie i ewolucję prawa dot. bezzałogowców w Polsce. Ponad to miałem ogromną przyjemność dołożyć swoje kilka cegiełek do powstawania i implementacji wszystkim droniarzom znanej i lubianej aplikacji - DroneRadar (obecnie system jest jedynym na świecie, tak zaawansowanym i certyfikowanym w branży lotniczej, narzędziem do zarządzaniem BSP. Finalnie trafił pod skrzydła PAŻP i operuje pod nazwą PansaUTM).

Poniżej znajdziecie Państwo listę usług jakie świadczę z wykorzystaniem dronów. Jestem otwarty na nowe wyzwania więc jeśli macie Państwo ciekawy pomysł, który nie mieści się w poniższych ramach lub będzie wymagać dedykowanej konstrukcji, zapraszam do kontaktu - jak to mówią, "sky is the limit...", choć chętnie dodaję do tego "let's go beyond".

Z wykorzystaniem dronów oferuję
FILMOWANIE Z POWIETRZA

Oferuję moim Klientom wysokiej jakości materiał wideo nagrany z pokładu wielowirnikowca. Stabilne ujęcia dzięki czułej elektronice i przemyślanej konstrukcji (własnej lub dostępnej na rynku, w zależności od potrzeb zadania - tak czy inaczej sprawdzonej), zapierające dech w piersiach widoki i odmienne spojrzenie na otaczający nas świat. To wszystko kręcone kamerami dopasowanymi parametrami do wymagań konkretnego materiału.

FOTOGRAFIA LOTNICZA

Dzięki wieloletniej pracy w branży fotograficznej, doskonale wiem jakie kadry będą dobrze wyglądać - jeszcze przed poderwaniem sprzętu w powietrze. W odróżnieniu od wielu konkurencyjnych firm, najpierw było zamiłowanie do fotografii i lata praktyki, później dopiero modelarstwo. W połączeniu z retuszem i fundamentem w postaci prac graficznych, obrazki jakie produkuję są wyjątkowe i skrojone na na wymiar pod potrzeby Klienta - w tym również z uwzględnieniem dalszego wykorzystania, np. w druku różnymi technikami czy wyświetlaniu na dowolnych nośnikach.

PRZEGLĄDY I INSPEKCJE

Usługi w zakresie inspekcji budynków, konstrukcji i infrastruktury - wszędzie tam gdzie niezbędne są prace na wysokościach - co z oczywistych względów generuje koszty oraz obarczone jest ryzykiem dla człowieka. Dzięki stałemu podglądowi na żywo, Państwa pracownik może dawać wskazówki operatorowi drona i wspólnie przyjrzeć się niemal każdemu elementowi sprawdzanej konstrukcji/terenu. Ponad to zebrany wysokiej rozdzielczości materiał umożliwia dokładną analizę kontrolowanego obiektu.

MAPOWANIE, MODELOWANIE 3D, CYKLICZNE NALOTY

Mapowanie dużych obszarów pozwala na zdobycie cennych i aktualnych danych. Wykorzystuję je np. do rejestracji postępów dużych inwestycji, gdzie cykliczne naloty po dokładnie tej samej trasie umożliwiają zebranie dokumentacji (rozdzielczość rzędu kilku px/cm) każdego z etapów budowy. Przykładem jest zamieszczony w portfolio rzut pionowy węzła Wielki Kack na drodze S6 - w razie potrzeby mogę przesłać demo w pełnej rozdzielczości. Poza mapowaniem, automatyczne naloty pozwalają również wyrenderować dokładne modele 3D, w tym takie które zawierają elewację terenu, kubaturę obiektów oraz stan/typ roślinności.

Dodatkowo od kilku lat wykonuję dla kilku gospodarstw naloty dokumentujące szkody rolnicze, które są dalej podstawą do wyliczeń strat spowodowanych przez dziką zwierzynę i wypłaconych odszkodowań.

POZOSTAŁE USŁUGI

Chwalę się elastycznością, dlatego też staram się nie wyznaczać sztywnych granic przy wykorzystaniu dronów. Ogranicza mnie prawo, odpowiedzialność i zdrowy rozsądek, Państwa jedynie wyobraźnia. Jeśli uda nam się znaleźć sposób na pogodzenie tych warunków, to z pewnością będziemy w stanie wspólnie zrobić coś czego nikt inny jeszcze nie próbował. Zapraszam tym samym do zadawania pytań o nietypowe wykorzystanie moich ptaszków.

W tym miejscu chciałbym też zaznaczyć iż współpracuję z kilkoma sprawdzonymi operatorami rozsianymi po całej Polsce, co ułatwia realizację Państwa zleceń lub stanowi backup na wypadek niedyspozycyjności ludzkiej/sprzętowej. W gruncie rzeczy po wyszukaniu fraz związanych z dronami, bezzałogowcami i zdjęciami czy filmem z powietrza na terenie Gdyni, Gdańska, Sopotu i okolic, z dużą dozą prawdopodobieństwa traficie Państwo po "skrzydła" któregoś z nas - jeśli nie bezpośrednio to z polecenia.

Bezpieczeństwo i aspekty prawne

Podczas użytkowania sprzętu bezzałogowego, szczególną wagę przykładam do wyżej wspomnianych kwestii. W większości przypadków zgody niezależne od zlecającego biorę na swoje barki - wynika to m.in. z tego iż wiem jak je uzyskać, a koniec końców to i tak ja jestem odpowiedzialny za to co się z dronem dzieje. Prawo jakiemu podlegają drony jest "moim konikiem" już od czasu nawiązania współpracy z DroneRadarem, o którym wcześniej wspominałem (zarówno polskiego jak i tego obowiązującego poza granicami Polski), natomiast doświadczenie w operowaniu tego typu sprzętem sprawia, że mogę z wyprzedzeniem przewidzieć większość zagrożeń. Na tej podstawie celnie określić ryzyko i podjąć decyzję czy gra jest "warta świeczki".

  • 01. Doświadczenie : komercyjne od 2012 roku
  • 02. Uprawienia : A1/2/3 || STS-01/02 || NSTS-01/02/05/06
  • 03. Ubezpieczenie : OC świat 200 000 PLN
  • 04. Platoformy : Phantom4Pro || Inspire2 || Protek35 || custom
01.